Vishay/Dale RER45F7R15RCSL
RER45F7R15RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F7R15RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.15 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F7R15RCSL.pdf
Availability of RER45F7R15RCSL
QUANTITY
RER45F7R15RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F7R15RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F7R15RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F7R15RCSL
Related LinksRER45F7, RER45F7R15RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F7R15RCSL Details Description
Related parts for RER45F7R15RCSL
IDC CABLE - AKR60H/AE60M/AKR60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 490-540MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM IDC 3POS 20-24AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf