Vishay/Dale RNC55J9531FSB14
RNC55J9531FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9531FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9531FSB14.pdf
Availability of RNC55J9531FSB14
QUANTITY
RNC55J9531FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9531FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9531FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9531FSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9531FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9531FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9531FSB14
IC MUX/DEMUX QUAD 1X2 48BQSOP datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 4X6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VGA GP SGL-ENDED 16-LFCSP datasheet.pdf
MTP05 Program Kit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 30A 4P datasheet.pdf
50UF 50V 9.5X24 85C AXI datasheet.pdf