Vishay/Dale RER45F7R15RCSL
RER45F7R15RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F7R15RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 7.15 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F7R15RCSL.pdf
Availability of RER45F7R15RCSL
QUANTITY
RER45F7R15RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F7R15RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F7R15RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F7R15RCSL
Related LinksRER45F7, RER45F7R15RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F7R15RCSL Details Description
Related parts for RER45F7R15RCSL
TERM FORK LK EXP VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
DOOR STEEL 48.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 430MA 330 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MOTOR START MODULE 24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf