Nichicon UHD1C272MHD6TN
UHD1C272MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C272MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C272MHD6TN.pdf
Availability of UHD1C272MHD6TN
QUANTITY
UHD1C272MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C272MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHD1C272MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.512A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C272MHD6TN
Related LinksUHD1C27, UHD1C272MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C272MHD6TN Details Description
Related parts for UHD1C272MHD6TN
CAP TANT 220UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
IC MPU 16-BIT 5V 20MHZ 68-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS1015 datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf