Vishay/Dale RER50F1150RC02
RER50F1150RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1150RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 115 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1150RC02.pdf
Availability of RER50F1150RC02
QUANTITY
RER50F1150RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1150RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F1150RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1150RC02
Related LinksRER50F1, RER50F1150RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1150RC02 Details Description
Related parts for RER50F1150RC02
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 60" 8218 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 250A TO200AB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A S-MINI datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf