Vishay/Dale RER50F11R0RCSL
RER50F11R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F11R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 11 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F11R0RCSL.pdf
Availability of RER50F11R0RCSL
QUANTITY
RER50F11R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F11R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F11R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F11R0RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F11R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F11R0RCSL Details Description
Related parts for RER50F11R0RCSL
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 20mA Backlight 28-UTQFN (4x4) Exposed Pad datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
DIN/96P/R-HDR datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf