Vishay/Dale RER50F1500PC02
RER50F1500PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1500PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1500PC02.pdf
Availability of RER50F1500PC02
QUANTITY
RER50F1500PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1500PC02
Internal Part NumberEIS-RER50F1500PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1500PC02
Related LinksRER50F1, RER50F1500PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1500PC02 Details Description
Related parts for RER50F1500PC02
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 4COAX+4LV SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf