Vishay/Dale RER50F1500RCSL
RER50F1500RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1500RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1500RCSL.pdf
Availability of RER50F1500RCSL
QUANTITY
RER50F1500RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1500RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1500RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1500RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1500RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1500RCSL Details Description
Related parts for RER50F1500RCSL
CONN RECEPT 11-9POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 35MA 5TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 4.63V SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 49.4MMH datasheet.pdf