Cornell Dubilier Electronics CGS562U025R3C
CGS562U025R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS562U025R3C
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 25V SCREW
Datasheet Download
CGS562U025R3C.pdf
Availability of CGS562U025R3C
QUANTITY
CGS562U025R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS562U025R3C
Internal Part NumberEIS-CGS562U025R3C
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS562U025R3C
Related LinksCGS562, CGS562U025R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS562U025R3C Details Description
Related parts for CGS562U025R3C
LENS TRANSPARENT RECT FLUSH RED datasheet.pdf
IC INVERTER SGL HI SPD SOT323-5 datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE +5PSI datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SR BTS ADAPTR 2 ASY C datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" WHT FLOAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf