Vishay/Dale RER50F18R2RCSL
RER50F18R2RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F18R2RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F18R2RCSL.pdf
Availability of RER50F18R2RCSL
QUANTITY
RER50F18R2RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F18R2RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F18R2RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F18R2RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F18R2RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F18R2RCSL Details Description
Related parts for RER50F18R2RCSL
RES METAL OX 5W 18 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
IC ADC 105MHZ SOT804-3 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 400MA 2.1 OHM datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 20POS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN 50POS F R/A .370 PLST BRK. datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf