Vishay/Dale RER50F1960MCSL
RER50F1960MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1960MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1960MCSL.pdf
Availability of RER50F1960MCSL
QUANTITY
RER50F1960MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1960MCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1960MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1960MCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1960MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1960MCSL Details Description
Related parts for RER50F1960MCSL
CABLE MOD COIL 8COND SILVER 10' datasheet.pdf
BULB REMOVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A 15W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf