Vishay/Dale RER50F1R20RC02
RER50F1R20RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1R20RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.2 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1R20RC02.pdf
Availability of RER50F1R20RC02
QUANTITY
RER50F1R20RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1R20RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F1R20RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1R20RC02
Related LinksRER50F1, RER50F1R20RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1R20RC02 Details Description
Related parts for RER50F1R20RC02
FIXED IND 6.8UH 1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 250MW SOT23 datasheet.pdf
BOX ABS BEIGE 4.34"L X 3.24"W datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EUROCARD TYPE C datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf