Vishay/Dale RER50F1R69RCSL
RER50F1R69RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1R69RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.69 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1R69RCSL.pdf
Availability of RER50F1R69RCSL
QUANTITY
RER50F1R69RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1R69RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1R69RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1R69RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1R69RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1R69RCSL Details Description
Related parts for RER50F1R69RCSL
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T W/L datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf