Vishay/Dale RER50F25R5PCSL
RER50F25R5PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F25R5PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F25R5PCSL.pdf
Availability of RER50F25R5PCSL
QUANTITY
RER50F25R5PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F25R5PCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F25R5PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F25R5PCSL
Related LinksRER50F2, RER50F25R5PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F25R5PCSL Details Description
Related parts for RER50F25R5PCSL
HEATSINK BOARD MNT BLACK TO-3 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
I CORE CHOKE 27MH 1A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SOCKET SOCKET CONTACT SZ16 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf