Vishay/Dale RER50F2R87RCSL
RER50F2R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F2R87RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.87 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F2R87RCSL.pdf
Availability of RER50F2R87RCSL
QUANTITY
RER50F2R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F2R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F2R87RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F2R87RCSL
Related LinksRER50F2, RER50F2R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F2R87RCSL Details Description
Related parts for RER50F2R87RCSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf