Vishay/Dale RER50F2R87RCSL
RER50F2R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F2R87RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.87 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F2R87RCSL.pdf
Availability of RER50F2R87RCSL
QUANTITY
RER50F2R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F2R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F2R87RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F2R87RCSL
Related LinksRER50F2, RER50F2R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F2R87RCSL Details Description
Related parts for RER50F2R87RCSL
MOSFET N-CH 650V 3.2A D2PAK datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.32V LOW SOT89-3 datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 254MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT VBGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf