Vishay/Dale RER50F3830RC02
RER50F3830RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F3830RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F3830RC02.pdf
Availability of RER50F3830RC02
QUANTITY
RER50F3830RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F3830RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F3830RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F3830RC02
Related LinksRER50F3, RER50F3830RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F3830RC02 Details Description
Related parts for RER50F3830RC02
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PRC PLUG CIRCULAR 3POS datasheet.pdf