Vishay/Dale RER50F3R01RC02
RER50F3R01RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F3R01RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F3R01RC02.pdf
Availability of RER50F3R01RC02
QUANTITY
RER50F3R01RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F3R01RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F3R01RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F3R01RC02
Related LinksRER50F3, RER50F3R01RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F3R01RC02 Details Description
Related parts for RER50F3R01RC02
CONN HEADER 32POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 46CBGA datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 94POS DUAL TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH DIP DPST SLIDE 3POS datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf