Vishay/Dale RER50F3R83RCSL
RER50F3R83RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F3R83RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F3R83RCSL.pdf
Availability of RER50F3R83RCSL
QUANTITY
RER50F3R83RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F3R83RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F3R83RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F3R83RCSL
Related LinksRER50F3, RER50F3R83RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F3R83RCSL Details Description
Related parts for RER50F3R83RCSL
CONN RECEPT 6POS F/H SINGLE datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
NGR MONITOR 240VAC SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf