Vishay/Dale RER50F4421RC02
RER50F4421RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F4421RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 4.42K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F4421RC02.pdf
Availability of RER50F4421RC02
QUANTITY
RER50F4421RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F4421RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F4421RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F4421RC02
Related LinksRER50F4, RER50F4421RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F4421RC02 Details Description
Related parts for RER50F4421RC02
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC LCD/CAM EMI FILTER 4CH 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 111MA 3.6 OHM datasheet.pdf