Vishay/Dale RER50F4750MCSL
RER50F4750MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F4750MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F4750MCSL.pdf
Availability of RER50F4750MCSL
QUANTITY
RER50F4750MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F4750MCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F4750MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F4750MCSL
Related LinksRER50F4, RER50F4750MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F4750MCSL Details Description
Related parts for RER50F4750MCSL
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK60H/AE60G/HPK60H datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SC-82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf