Vishay/Dale RER50F5R11PCSL
RER50F5R11PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F5R11PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F5R11PCSL.pdf
Availability of RER50F5R11PCSL
QUANTITY
RER50F5R11PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F5R11PCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F5R11PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F5R11PCSL
Related LinksRER50F5, RER50F5R11PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F5R11PCSL Details Description
Related parts for RER50F5R11PCSL
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IMPACT DC 3X16 OPEN SN datasheet.pdf
HC RELAY datasheet.pdf
RES SMD 3.44K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1000UF 35V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf