Vishay/Dale RER50F6040RC02
RER50F6040RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F6040RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F6040RC02.pdf
Availability of RER50F6040RC02
QUANTITY
RER50F6040RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F6040RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F6040RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F6040RC02
Related LinksRER50F6, RER50F6040RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F6040RC02 Details Description
Related parts for RER50F6040RC02
RES 39 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 40SEG I2C 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS TIN datasheet.pdf