Sensata Technologies/Airpax IEGF6-1-51-10.0-01-V
IEGF6-1-51-10.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGF6-1-51-10.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
Datasheet Download
IEGF6-1-51-10.0-01-V.pdf
Availability of IEGF6-1-51-10.0-01-V
QUANTITY
IEGF6-1-51-10.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGF6-1-51-10.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGF6-1-51-10.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGF6-1-51-10.0-01-V
Related LinksIEGF6-1-51, IEGF6-1-51-10.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGF6-1-51-10.0-01-V Details Description
Related parts for IEGF6-1-51-10.0-01-V
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE 10GBASE-T datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf