Vishay/Dale RER50F68R1RC02
RER50F68R1RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F68R1RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F68R1RC02.pdf
Availability of RER50F68R1RC02
QUANTITY
RER50F68R1RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F68R1RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F68R1RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F68R1RC02
Related LinksRER50F6, RER50F68R1RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F68R1RC02 Details Description
Related parts for RER50F68R1RC02
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 30A DO247-2 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN RCPT INLINE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 9POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
JT 19C 19#20 PIN WALL RECP datasheet.pdf
330UF 6,3V 6,3X11MM 85C 2500H datasheet.pdf