Vishay/Dale RER50F6R19RC02
RER50F6R19RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F6R19RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 6.19 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F6R19RC02.pdf
Availability of RER50F6R19RC02
QUANTITY
RER50F6R19RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F6R19RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F6R19RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F6R19RC02
Related LinksRER50F6, RER50F6R19RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F6R19RC02 Details Description
Related parts for RER50F6R19RC02
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
BLADE #22 10PC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
TRANSFER DIP SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 87MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf