Vishay/Dale RER55F1210MCSL
RER55F1210MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1210MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1210MCSL.pdf
Availability of RER55F1210MCSL
QUANTITY
RER55F1210MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1210MCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F1210MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1210MCSL
Related LinksRER55F1, RER55F1210MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1210MCSL Details Description
Related parts for RER55F1210MCSL
DETECTOR/DARLINGTON PHOTO TO-18 datasheet.pdf
IC OCT TRANSP LATCH 3ST 20SSOP datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CB BTS FT 6 ASY J datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf