Vishay/Dale RER55F12R7PCSL
RER55F12R7PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F12R7PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F12R7PCSL.pdf
Availability of RER55F12R7PCSL
QUANTITY
RER55F12R7PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F12R7PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F12R7PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F12R7PCSL
Related LinksRER55F1, RER55F12R7PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F12R7PCSL Details Description
Related parts for RER55F12R7PCSL
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT SNGL 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.5A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
RJI CORD-5,0M-PP-8XAWG26/7-PVC-O datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO-214AC datasheet.pdf
IC LED DRIVER 100MA 48QFN datasheet.pdf