Vishay/Dale RER55F13R7PCSL
RER55F13R7PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F13R7PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 13.7 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F13R7PCSL.pdf
Availability of RER55F13R7PCSL
QUANTITY
RER55F13R7PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F13R7PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F13R7PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F13R7PCSL
Related LinksRER55F1, RER55F13R7PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F13R7PCSL Details Description
Related parts for RER55F13R7PCSL
CONN SPRING 22POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf