Amphenol Aerospace Operations MS3459W20-4S
MS3459W20-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS3459W20-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3459W20-4S.pdf
Availability of MS3459W20-4S
QUANTITY
MS3459W20-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459W20-4S
Internal Part NumberEIS-MS3459W20-4S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesSelf Locking
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459W20-4S
Related LinksMS3459, MS3459W20-4S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459W20-4S Details Description
Related parts for MS3459W20-4S
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN CAP FOR MALE PLUG BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" YEL JACKP NI datasheet.pdf
MICRO 9 F 10" YEL FLOAT datasheet.pdf
DIE SET datasheet.pdf
IC BRIDGE 3PH 160A 1400V MTK datasheet.pdf