Vishay/Vitramon VJ0805D360GXCAJ
VJ0805D360GXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D360GXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D360GXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D360GXCAJ
QUANTITY
VJ0805D360GXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D360GXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D360GXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D360GXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D360GXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D360GXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D360GXCAJ
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100" HEADER datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf