Vishay/Dale RER55F17R4PCSL
RER55F17R4PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F17R4PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F17R4PCSL.pdf
Availability of RER55F17R4PCSL
QUANTITY
RER55F17R4PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F17R4PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F17R4PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F17R4PCSL
Related LinksRER55F1, RER55F17R4PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F17R4PCSL Details Description
Related parts for RER55F17R4PCSL
CONN HOUSING 44POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 0804 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS LP SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 100MA 30V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HI SIDE 2CH 24QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf