Vishay/Dale RER55F19R9RCSL
RER55F19R9RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F19R9RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 19.9 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F19R9RCSL.pdf
Availability of RER55F19R9RCSL
QUANTITY
RER55F19R9RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F19R9RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F19R9RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.9
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F19R9RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F19R9RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F19R9RCSL Details Description
Related parts for RER55F19R9RCSL
RES 2.2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EXTENSION PROBE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 36A TO-252 datasheet.pdf
CONN 7.92 W/B HEADER R/A 2POS datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 806-866MHZ 1/4W BN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 10W datasheet.pdf