Vishay/Dale RER55F1R21RCSL
RER55F1R21RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1R21RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1R21RCSL.pdf
Availability of RER55F1R21RCSL
QUANTITY
RER55F1R21RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1R21RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F1R21RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1R21RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F1R21RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1R21RCSL Details Description
Related parts for RER55F1R21RCSL
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 30.7A 8HVSON datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 8CH 54WQFN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf