Vishay/Dale RER55F1R21RCSL
RER55F1R21RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1R21RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1R21RCSL.pdf
Availability of RER55F1R21RCSL
QUANTITY
RER55F1R21RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1R21RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F1R21RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1R21RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F1R21RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1R21RCSL Details Description
Related parts for RER55F1R21RCSL
IC 4.62V P-P 5% SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 5POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 6POS datasheet.pdf
MED VINTAGE TEAL DESIGNER HOOKS datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf