Vishay/Dale RER55F2740RCSL
RER55F2740RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F2740RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F2740RCSL.pdf
Availability of RER55F2740RCSL
QUANTITY
RER55F2740RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F2740RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F2740RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F2740RCSL
Related LinksRER55F2, RER55F2740RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F2740RCSL Details Description
Related parts for RER55F2740RCSL
THERMISTOR PTC 150OHM 50DEG RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BEIGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PIN D-SUB CONTACT SIZE 22 datasheet.pdf
330UF 100V 15X30MM 85C 8000H datasheet.pdf