Vishay/Dale RER55F28R0MCSL
RER55F28R0MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F28R0MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F28R0MCSL.pdf
Availability of RER55F28R0MCSL
QUANTITY
RER55F28R0MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F28R0MCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F28R0MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F28R0MCSL
Related LinksRER55F2, RER55F28R0MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F28R0MCSL Details Description
Related parts for RER55F28R0MCSL
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MP230FC/MP240FC datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf