Vishay/Dale RER55F3011RC02
RER55F3011RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F3011RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.01K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F3011RC02.pdf
Availability of RER55F3011RC02
QUANTITY
RER55F3011RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F3011RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F3011RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F3011RC02
Related LinksRER55F3, RER55F3011RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F3011RC02 Details Description
Related parts for RER55F3011RC02
IDC CABLE - MCE20K/MC20F/X datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf