Yageo RT1206FRE0745K3L
RT1206FRE0745K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0745K3L
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0745K3L.pdf
Availability of RT1206FRE0745K3L
QUANTITY
RT1206FRE0745K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0745K3L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0745K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0745K3L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0745K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0745K3L Details Description
Related parts for RT1206FRE0745K3L
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4K 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
712FX4-SC SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SACC-DSI-FSB-5P-PG9-L180 SCOYE datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf