Vishay/Dale RER55F3090RC02
RER55F3090RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F3090RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 309 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F3090RC02.pdf
Availability of RER55F3090RC02
QUANTITY
RER55F3090RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F3090RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F3090RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F3090RC02
Related LinksRER55F3, RER55F3090RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F3090RC02 Details Description
Related parts for RER55F3090RC02
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 64MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 287K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf