Vishay/Dale RER55F4990RCSL
RER55F4990RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F4990RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F4990RCSL.pdf
Availability of RER55F4990RCSL
QUANTITY
RER55F4990RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F4990RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F4990RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F4990RCSL
Related LinksRER55F4, RER55F4990RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F4990RCSL Details Description
Related parts for RER55F4990RCSL
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 70A datasheet.pdf
RES SMD 5.6KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf