Vishay/Dale RER55F5R11RC02
RER55F5R11RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F5R11RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F5R11RC02.pdf
Availability of RER55F5R11RC02
QUANTITY
RER55F5R11RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F5R11RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F5R11RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F5R11RC02
Related LinksRER55F5, RER55F5R11RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F5R11RC02 Details Description
Related parts for RER55F5R11RC02
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 6POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 22POS datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
UPS DESKTOP BATTERY BACK UP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf