Vishay/Dale RER55F7R15RCSL
RER55F7R15RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F7R15RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.15 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F7R15RCSL.pdf
Availability of RER55F7R15RCSL
QUANTITY
RER55F7R15RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F7R15RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F7R15RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F7R15RCSL
Related LinksRER55F7, RER55F7R15RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F7R15RCSL Details Description
Related parts for RER55F7R15RCSL
MARKER TIE 50LB WR BLK 15.1" datasheet.pdf
DSUB 5W5 M PCB G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP POLYMER 2700UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
HDM SMPR062F070O K datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 250MW SOD323 datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 25 V datasheet.pdf