Vishay/Dale RER60F1101MCSL
RER60F1101MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1101MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.1K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1101MCSL.pdf
Availability of RER60F1101MCSL
QUANTITY
RER60F1101MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1101MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1101MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1101MCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1101MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1101MCSL Details Description
Related parts for RER60F1101MCSL
CONN SOCKET 16PIN TIN W/KEY datasheet.pdf
IC ADC 14-BIT 200KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1TRIAX 50OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8SRT datasheet.pdf