Vishay/Vitramon VJ0603Y473JXJAC
VJ0603Y473JXJAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y473JXJAC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y473JXJAC.pdf
Availability of VJ0603Y473JXJAC
QUANTITY
VJ0603Y473JXJAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y473JXJAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y473JXJAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)