Vishay/Dale RER60F11R5MC02
RER60F11R5MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F11R5MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 11.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F11R5MC02.pdf
Availability of RER60F11R5MC02
QUANTITY
RER60F11R5MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F11R5MC02
Internal Part NumberEIS-RER60F11R5MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F11R5MC02
Related LinksRER60F1, RER60F11R5MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F11R5MC02 Details Description
Related parts for RER60F11R5MC02
THYRISTOR 75V 250A DO-214AA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SINGLE CONN HOLDER ASSY datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf