Vishay/Dale RER60F12R7RC02
RER60F12R7RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F12R7RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F12R7RC02.pdf
Availability of RER60F12R7RC02
QUANTITY
RER60F12R7RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F12R7RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F12R7RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F12R7RC02
Related LinksRER60F1, RER60F12R7RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F12R7RC02 Details Description
Related parts for RER60F12R7RC02
CONN HDR 6POS R/A KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 156MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
I2 DIE 16-14 AVIK PGYBK datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf