Vishay/Dale RER60F1371RC02
RER60F1371RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1371RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.37K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1371RC02.pdf
Availability of RER60F1371RC02
QUANTITY
RER60F1371RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1371RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1371RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1371RC02
Related LinksRER60F1, RER60F1371RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1371RC02 Details Description
Related parts for RER60F1371RC02
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 1.97"L X 1.77"W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 3.5MM STR PCB datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SFP MODULE datasheet.pdf
IC FPGA 271 I/O 356BGA datasheet.pdf
LJT 3C 3#20 PIN RECP datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
330UF 160V 16X35,5 datasheet.pdf