Vishay/Dale RER60F1470MCSL
RER60F1470MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1470MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1470MCSL.pdf
Availability of RER60F1470MCSL
QUANTITY
RER60F1470MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1470MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1470MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1470MCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1470MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1470MCSL Details Description
Related parts for RER60F1470MCSL
SCR PHASE CONT 600V 500A A-PUK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STACKED SFP 2X2 W/LIGHTPIPES datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT FLAT 0.900" datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf