Vishay/Dale RER60F17R4RCSL
RER60F17R4RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F17R4RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F17R4RCSL.pdf
Availability of RER60F17R4RCSL
QUANTITY
RER60F17R4RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F17R4RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F17R4RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F17R4RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F17R4RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F17R4RCSL Details Description
Related parts for RER60F17R4RCSL
CONN GH HOUSING 10POS 1.25MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.98M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf